OK, cică Nescafe-ul ar fi acoperit de regulament în cazul acelei neînțelegeri iscată în jurul descalificării/banării (versiunea nouă gag), necalificării în faza următoare (versiunea Nescafe) a unui concurent ce a strâns la un video despre frăţiorul lui într-un scaun cu rotile aproape 50 de mii de like-uri. Conform regulamentului, în primă fază, clipurile înscrise în competiţia organizată de Nescafe Hungary (cu video-uri despre idei cât mai faine de a cheltui un premiu de 5000 de coco americani), trebuiau să strângă un număr de 20 de like-uri pentru a putea fi luate în considerare, urmând ca apoi un juriu să selecteze 30 de clipuri care se califică în semifinalele concursului. Abia de acolo intrând în rol şi numărul de like-uri primite, când în finală se calificau trei clipuri alese de juriu şi două clipuri pe baza voturile primite online.
Tipul care a făcut apel la membri comunităţii 9gag.com de a fi ajutat cu voturi ca să câştige premiul pentru fratele său putând astfel să-i ofere un Crăciun de vis, a stipulat în cererea sa că ar avea nevoie de vreo 3000 de like-uri pentru a câştiga concursul. Când s-au strâns 47 de mii şi s-a aflat că el nu a câştigat, ba s-a spus chiar că a fost descalificat din cauza numărului suspect de mare like-uri primite, nouă gag a sunat atacul: "To arms, bretherin of the 9GAG Army, avenge the little derp!". Nescafe zice că e doar o neînţelegere a regulilor jocului, Armia 9gageră strigă că e hoţie. Oricum ar, un site "just for fun" le-a cam dat de furcă băieţilor şi fetelor de la Nescafe iar sintagma, fie ea falsă, că au descalificat un copil în scaun cu rotile dintr-un concurs nu prea sună bine. "Ai auzit de faza aia cu concursul de la Nescafe? L-au descalificat pe un copil în scaun cu rotile. Ce sclavi!" - idee auzită recent pe stradă. No, nu sunt un expert în PR dar ştiu că asta nu e deloc de bine. La urma urmei, ştii cum e, prea puţini sunt aceia care vor căuta să descoasă toate iţele poveştii, una foarte interesantă de altfel, trebuie să recunoaştem, şi chiar dintre aceia unii, probabil, vor zice că, totuşi, când cineva îţi aduce în prag potenţiali sau actuali clienţi de ordinul zecilor de mii, nu e chiar o atitudine înţeleaptă să-i dai cu flit.
Nu am Facebook, aşa că sunt curios, care e stadiul evenimentelor? Dă ceva Nescafe "micului derp", face o concesie, sau aplică politica struţului?
Se afișează postările cu eticheta nescafe. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta nescafe. Afișați toate postările
marți, 20 decembrie 2011
luni, 19 decembrie 2011
Internet Rises: 9GAG vs Nescafe
Oh Fuck! Oh Fuck! Oh Fuckin' shit fuck! Nescafe Hungary o încasează zilele astea direct în moalele capului de la o comunitatea online "wich is not to be fucked with".
9GAG.com, pentru cei care nu ştiu, e un site unde băşcălia faţă de orice e ridicată la rang de virtute. Nici 11 septembrie 2001, nici fraudarea alegerilor din Rusia, nici Dumnezeu însuşi n-au scăpat de, hai să-i spun, luarea la mişto. Dar nu despre asta e vorba acum. E vorba despre cum o comunitate care găseşte că e de râs din orice şi oricine, se poate ralia unei idei nobile. Un tip din Ungaria, Janos Szolnoki, a participat la un concurs organizat de Nescafe Hungary unde trebuia să trimită un clip, să strângă foarte multe like-uri pe Facebook şi să spere că astfel va câştiga premiul de 5000 de dolari cu care-i să ofere frăţiorului său de 11 ani aflat într-un scaun cu rotile un Crăciun de vis.
No, şi tipu' a pus o postare pe 9GAG prin care ruga oamenii să-i voteze clipul ajutându-l astfel să câştige premiul. Urmarea? 47 de mii de like-uri şi se părea că micul şogor va avea parte într-adevăr de un Crăciun nemaipomenit.
Numai că Nescafe-ul a fost luat complet pe nepregătite, neaşteptându-se la o "prezenţă la vot" atât de masivă. Un procent de 140% prezenţă la urne dacă e să fim în spiritul site-ului nouă gag. Aşa că au început s-o dea în corporatisme ieftine, că voturile sunt obţinute ilegal, că de fapt un juriu este cel care va decide câştigătorul, că s-a trişat, bălării din astea. Urmarea? După ce Janos Szolnoki a mulţumit comunităţii 9GAG pentru ajutorul oferit dar a informat-o că el şi frăţiorul său au fost descalificaţi din concurs, a început asediul. Pagina de pe Facebook a concursului a fost nimicită prin proteste venite din partea comunităţii, după care "The 9GAG Army" şi-a îndreptat tirul înspre paginile de Facebook ale Nescafe şi Nescafe Hungary, somându-i să respecte procedeul de concurs. Cu motto-ul "9GAG: you mess with one of us, you mess all of us" inscripţionat pe drapelul de luptă, 9gagerii pornesc o cruciadă din care Nescafe nu ştiu ce şanse are să scape cu "imaginea" nepătată dacă nu găseşte o soluţie perfectă pentru situaţia creată.
9GAG.com, pentru cei care nu ştiu, e un site unde băşcălia faţă de orice e ridicată la rang de virtute. Nici 11 septembrie 2001, nici fraudarea alegerilor din Rusia, nici Dumnezeu însuşi n-au scăpat de, hai să-i spun, luarea la mişto. Dar nu despre asta e vorba acum. E vorba despre cum o comunitate care găseşte că e de râs din orice şi oricine, se poate ralia unei idei nobile. Un tip din Ungaria, Janos Szolnoki, a participat la un concurs organizat de Nescafe Hungary unde trebuia să trimită un clip, să strângă foarte multe like-uri pe Facebook şi să spere că astfel va câştiga premiul de 5000 de dolari cu care-i să ofere frăţiorului său de 11 ani aflat într-un scaun cu rotile un Crăciun de vis.
No, şi tipu' a pus o postare pe 9GAG prin care ruga oamenii să-i voteze clipul ajutându-l astfel să câştige premiul. Urmarea? 47 de mii de like-uri şi se părea că micul şogor va avea parte într-adevăr de un Crăciun nemaipomenit.
Numai că Nescafe-ul a fost luat complet pe nepregătite, neaşteptându-se la o "prezenţă la vot" atât de masivă. Un procent de 140% prezenţă la urne dacă e să fim în spiritul site-ului nouă gag. Aşa că au început s-o dea în corporatisme ieftine, că voturile sunt obţinute ilegal, că de fapt un juriu este cel care va decide câştigătorul, că s-a trişat, bălării din astea. Urmarea? După ce Janos Szolnoki a mulţumit comunităţii 9GAG pentru ajutorul oferit dar a informat-o că el şi frăţiorul său au fost descalificaţi din concurs, a început asediul. Pagina de pe Facebook a concursului a fost nimicită prin proteste venite din partea comunităţii, după care "The 9GAG Army" şi-a îndreptat tirul înspre paginile de Facebook ale Nescafe şi Nescafe Hungary, somându-i să respecte procedeul de concurs. Cu motto-ul "9GAG: you mess with one of us, you mess all of us" inscripţionat pe drapelul de luptă, 9gagerii pornesc o cruciadă din care Nescafe nu ştiu ce şanse are să scape cu "imaginea" nepătată dacă nu găseşte o soluţie perfectă pentru situaţia creată.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
